13 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred spaním

Po celom dni je večer naozaj ťažké len tak vypnúť myseľ a bez problémov zaspať. Vedeli ste, že niektoré veci by ste pred spaním robiť nemali, pretože vám zaspávanie sťažujú ešte viac? Sú to zvyky, ktoré udržujú vašu myseľ na vysokej úrovni bdelosti, bránia spánku a vo všeobecnosti ničia váš, pravdepodobne relaxačný, večer. Až keď zmiznú všetky rozptýlenia, starosti a obavy je vaše telo pripravené na pokojný spánok. Prečítajte si, ktoré veci by ste nemali robiť pred spánkom.

1. Používanie elektroniky

Všetci vieme, že by sme to nemali robiť, no aj napriek tomu presne touto aktivitou končíme svoj deň. Patrí sem sledovanie televízie, posielanie textových správ, chatovanie, kontrola sociálnych sietí, prezeranie webových stránok atď. Všetky tieto činnosti stimulujú vašu myseľ a udržujú vás hore. Spálňa je určená na spánok a oddych, preto sa snažte obmedziť, najlepšie odstrániť tieto zvyky a uvidíte, že vaše zaspávanie bude oveľa ľahšie.

2. Teplota v izbe

Každý chce cítiť teplo svojho domova. Avšak pozor, pri spánku to neplatí. Vysoká teplota v izbe zhoršuje zaspávanie. Ideálne by ste mali mať v spálni 15 – 18 stupňov. V takomto prostredí sa vám bude zaspávať rýchlejšie a ľahšie.

3. Mastné jedlá

Ak vás prepadol hlad pred spaním, nebojte sa dať si nejakú maličkosť. Pozor však na príliš ťažké a mastné jedlá. Tým sa určite vyhýbajte. Hoci môžu byť naozaj chutné, váš žalúdok to zaťaží, trávenie sa spomalí a váš spánok nebude pohodlný. Ak sa chcete dobre vyspať, pred spaním jedzte len malé množstvá ľahkých jedál.

hamburger

4. Pitie kofeínových nápojov

Možno nepijete pred spaním zrovna kávu, existuje však niekoľko ďalších nápojov, ktoré obsahujú kofeín. Dobrým príkladom je čaj a iné ochutené limonády. Dokonca aj horúca čokoláda vám dokáže sťažiť zaspávanie kvôli kakau, ktoré môže obsahovať malé množstvo kofeínu. Kofeín z týchto nápojov zvyšuje adrenalín a energiu, čo vedie k tomu, že budete dlhšie hore. Pite ich radšej ráno a počas dňa, večer si doprajte minerálku a zaspíte jedna radosť.

5. Hádky pred spaním

Pokúste sa pred spaním problémy s partnerom vyriešiť racionálne. Nechoďte spať s tým, že sa budete v spálni hádať. Neskončí to inak, než tým, že budete niekoľko hodín rozčúlene pozerať do stropu. Vyhýbajte sa teda hádkam pred spaním.

6. Náročné cvičenie

Vraví sa, že keď si večer trochu zacvičíte, budete dobre spať. Neplatí to však pri intenzívnom kardio tréningu, ktorý môže tesne pred spaním spôsobiť pravý opak. Okrem toho, že budete pociťovať po tomto cvičení hlad, zvyšuje váš srdcový rytmushladinu energie, čo výrazne sťažuje vášmu telu a mysli dostatočný odpočinok. Pre lepší spánok je najlepšie ukončiť tréning minimálne tri hodiny predtým, ako plánujete ísť spať.

cvičenie

7. Stres v živote

Ak vašu myseľ trápia starosti, pokúste sa túto negatívnu energiu nasmerovať niekam inam. Naučte sa na konci dňa naladiť na tú „správnu vlnu“. Zvoľte niečo relaxačné, ako je napríklad jóga, meditácia alebo niečo podobné, pretože tieto aktivity podporujú spánok. Nemusí to vyriešiť hneď všetky problémy vo vašom živote, je to však vždy lepšie ako sa ráno zobudiť s veľkými kruhmi pod očami.

8. Nekontrolujte si pracovné e-maily

Ak sa nechcete zbytočne stresovať, nečítajte si večer pred spaním žiadne pracovné e-maily. Prihlásením sa na pracovný mail neskoro večer či dokonca v noci spôsobíte, že budete pravdepodobne nervózni, rozrušení  alebo naplníte svoju myseľ vecami, ktoré budete musieť urobiť na druhý deň. Je úplne v poriadku, ak s tým počkáte minimálne do nasledujúceho rána.

9. Pozor na alkohol

Je určite relaxačné, dať si pred spaním pohár vína. Dokonca by vám mohol pomôcť aj lepšie zaspať. Dávajte si však pozor na tvrdý alkohol a hlavne, na jeho množstvo. Nemusí sa vám to totiž vyplatiť. Štúdie ukazujú, že pitie alkoholu pred spaním výrazne zhoršuje kvalitu spánku.

10. Horúci kúpeľ

Mohlo by sa vám zdať, že horúci kúpeľ vás upokojí a vy ľahko zaspíte. No je to práve naopak. Vaša telesná teplota sa večer ochladzuje, ale horúca voda z kúpeľa ju opäť zvyšuje. Ľahšie sa vám bude zaspávať, ak budete v pohode, preto nie je dobrý nápad vkĺznuť do horúcej vody tesne pred spaním. Urobte to skôr počas dňa a všetko bude v poriadku.

horúci kúpeľ

11. Veľké množstvo vody

Popíjanie vody počas celého dňa je nanajvýš vhodné. Predsa len, dospelý človek by mal za jeden deň vypiť minimálne dva litre vody. Avšak, večer sa pokúšajte veľkým množstvám tekutín vyhýbať. Hlavný dôvod je ten, že uprostred noci budete potrebovať ísť na toaletu, čo váš spánok výrazne naruší.

12. Fajčenie

Mnohí ľudia fajčia preto, aby sa uvoľnili. Nikotín je však stimulant a môže zhoršiť nespavosť, najmä ak fajčíte v blízkosti postele. Zaujímavosťou je, že obmedzenie alebo odstránenie fajčenia môže u fajčiarov spôsobiť, že sa ráno prebudia skôr, než je u nich bežné.

13. Kľudový režim

Minimálne hodinu predtým, ako sa rozhodnete ísť spať, by ste mali vykonávať upokojujúcu činnosť, aby ste svoje telo a myseľ dostatočne pripravili na spánok. Prečítajte si napríklad dobrú knihu alebo si prichystajte oblečenie na ďalší deň.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.