Vykročte do nového roka správnym spánkom

Rok 2021 sme privítali skromnejšie ako uplynulé roky. V kruhu najbližších si väčšina z nás pri novoročnom prípitku priala to isté. Aby bol nový rok zdravší a radostnejší ako ten minulý. Prianie zdravia v dnešnej dobe skutočne nabralo na význame a už nie je len ohranou formulkou. Aj my vám ho prajeme a budeme sa snažiť zdravie vám zabezpečiť aspoň v oblasti spánku.

Zdravý spánok sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Napríklad výberom správneho matraca, postele, roštu či pravidelným čistením a starostlivosťou o matrac. Tieto témy sme pre vás podrobne rozobrali v iných článkoch na našom blogu aj webovej stránke.

Dnes sa budeme venovať tomu, ako môžete zdravému spánku pomôcť vy sami, a to vhodnou spánkovou polohou. Tá zabezpečí nerušený a správny nočný odpočinok, ktorý posilní vaše fyzické aj psychické zdravie. Správna poloha tela pri spánku dokáže výrazne pomôcť bezproblémovému fungovaniu svalov, tráveniu, činnosti srdca či vyriešiť boľavú chrbticu. Za pokus to stojí, čo poviete?

Spánok na chrbte

Mnoho odborníkov tvrdí, že spánková poloha na chrbte je tou najzdravšou za predpokladu, že nespíte na opotrebovanom matraci, priveľkom vankúši či na viacerých vankúšoch. Príliš vyvýšená hlava narúša prirodzené zakrivenie chrbtice počas spánku, výsledkom čoho môže byť bolesť hlavy, krku či chrbta.

Naopak, ak zvolíte nižší anatomický vankúš, ktorý vašu hlavu a krk podoprie bez toho, aby ich zdvihol do výšky, bude spánok na chrbte pre vašu boľavú chrbticu či stuhnutý krk mimoriadne ozdravný. Telo sa pri ňom nedostane do neprirodzeného tvaru a hlava, krk aj chrbtica ostanú v jednej rovine.

V tejto polohe sa tiež tvaruje prsné svalstvo – váha prś je podopretá, vďaka čomu sa znižuje ich namáhanie a ovísanie. Spánok na chrbte odporúčame aj ľuďom s tráviacimi ťažkosťami či bolesťami v bokoch.

V prípade neutíchajúcich bolestí v bokoch si môžete skúsiť pod kolená podložiť mäkký vankúš. Odľahčíte tak chrbticu aj sedaciu časť tela a bokom doprajete ešte väčší relax. Spánok na chrbte a vankúš umiestnený pod kolenami dobre funguje aj pri PMS bolestiach. Dolnej chrbtici týmto spôsobom poskytnete potrebnú podporu a v prípade, že bolesť neprestane, skúste pridať ešte jeden vankúš. Ruky nechajte voľne položené pozdĺž tela. Veríme, že sa vám uľaví a vás spánok nič nevyruší.

Poloha tela na chrbtici má však aj svoje nevýhody. Ak máte problémy s chrápaním či zastavovaním dýchania počas spánku, túto polohu neodporúčame, nakoľko tieto prejavy podporuje.

Spánok na boku

Práve spánková poloha na boku je tá najrozšírenejšia. V prípade, že nespíte na vyležanom matraci, dokáže chrbticu udržať v správnej pozícii a pomôcť pri jej bolestiach. Poloha na boku, najmä na ľavom, je vhodná pre voľnejšie prúdenie žlče, pre tehotné ženy a ľudí s tráviacimi ťažkosťami, ako reflux či pálenie záhy. Vďaka polohe na boku sa vám tiež ľahšie uľaví od chrápania. Avšak na to, aby sa zdravý účinok spánku na boku prejavil, musíte byť „uložení“ správne.

Trik spočíva v miernom pokrčení kolien smerom nahor k hrudníku, čím znížite tlak na chrbticu. Medzi kolená si tiež môžete vložiť pevný vankúš, vďaka čomu znížite tlak na boky, panvovú časť chrbtice a dosiahnete ich prirodzené zarovnanie. Ak sa v spánku často obraciate, môžete skúsiť objímať veľký vankúš, ktorý vám pomôže neotáčať sa a udržať chrbticu pri spánku na boku v správnej polohe.

Poloha objatia a spánku na boku s mierne skrčenými nohami môže pomôcť vyriešiť aj bolesť v ramene. Nezabudnite si však ľahnúť na stranu so zdravým ramenom a vankúš oboma rukami objať.

Rovnako ako pri spánku na chrbte, je aj v tejto polohe dôležitý vankúš, na ktorom máte položenú hlavu. Mal by byť anatomický a nie privysoký.

Negatívom tejto polohy môže byť znecitlivenie ruky či prstov, ktoré všetci veľmi dobre poznáme. V prípade, že si dlho na ruke ležíte, preruší sa krvný obeh a obmedzí fungovanie prstov. Priznajte sa, určite ste sa už aj vy zobudili so strachom, že ste cez noc prišli o ruku. 😀

Spánok na bruchu

Častá, no nie najzdravišia poloha pri spánku. Odporúča sa len ľuďom, ktorých trápi chrápanie a to len v prípade, že netrpia bolesťami chrbtice či krku. Spánok na bruchu tieto bolesti zosilní, kedže prirozdené zakrivenie chrbtice v tejto polohe nie je podporené. Dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbtice a je nemožné, aby ostala v optimálnej polohe. Okrem toho je hlava pri spánku na bruchu niekoľko hodín otočená do tej istej strany, čo má za následok bolesti krčnej chrbtice. Táto poloha nie je priaznivá ani voči kráse, podporuje totiž tvorbu vrások.

Spánok na bruchu sa v dospelosti neodporúča, no v dojčenskom období je priam kriticky dôležitý. Podľa výskumu Dr. Václava Vojtu u detí prebúdza konkrétne tlakové body, ktoré aktivujú programy nervovej sústavy.

Ak už ste zvyknutí spávať na bruchu a neviete to zmeniť, dbajte na to, aby ste pod hlavou nemali žiaden vankúš, prípadne len veľmi tenký. Pri polohe na bruchu môžete aspoň sčasti odľahčiť driekovú chrbticu tak, že jednu nohu pokrčíte v kolene a z tej strany, na ktorej je vaše koleno zdvihnuté, vložíte pod brucho vankúš.

Spánok v polohe bábätka

Inak aj poloha do klbka, či embryonálna, ktorá nám pripomína polohu dieťaťa v maternici. Vyvoláva v nás pocit bezpečia a je vhodná najmä pre tehotné ženy. Pomôže tiež v prípade, že si chcete uľaviť od pálenia záhy, pričom odporúčame ľahnúť si na ľavý bok, dlane si dať pod hlavu, pokrčiť kolená a nohy si pritiahnuť bližšie k sebe.

Poloha bábätka pôsobí pohodlne, no nie je najzdravšou voľbou a ani priateľom chrbtice a krku, ktoré sú pri nej neprirodzene ohnuté. Pri spánku v extrémnom klbku môže tiež dôjsť k obmedzeniu dýchania. Ak sa spánku v polohe bábätka neviete vzdať, nezabudnite si sem tam vystrieť nohy, čím sa dostanete do zdravšej pozície na boku.

Hovorí sa, že ako na nový rok, tak po celý rok. Vykročte spolu s nami do nového roka tým správnym spánkom. V prípade, že by vám ani zmena polohy tela pri spánku nepomohla, problém môže byť v nesprávnom matraci či zlom rošte. V týchto oblastiach vám radi odborne pomôžeme.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.