Ako si zabezpečiť pokojný spánok počas nočného letu

Myšlienka uskutočniť nočný let môže byť pre mnohých z nás zaujímavá a lákavá. Hlavne z toho dôvodu, že strávime noc na oblohe a do cieľa prídeme ráno, pričom môžeme ušetriť čas a peniaze. Hoci takýto nočný let nie je pre každého, existujú spôsoby, ako si vylepšiť a spríjemniť tieto chvíle.

Veľmi dôležitá vec pri nočnom, ale aj dennom lete, je pohodlie. Aj keď spíte napríklad len dve hodiny, je dôležité, aby ste naozaj spali. Nie je totiž nič dezorientovanejšie ako pocit, keď sa ráno prebudíte z nočného letu a musíte hneď začať naplno fungovať, no vaša myseľ je stále pri spánku.

 

Prečítajte si, aké rady sa vám môžu zísť pri nočnom lete, aby ste ho zvládli pokojne a bez problémov:

 

 1. Doprajte si pohodlné oblečenie

Aj keď sa to môže zdať ako samozrejmosť, pohodlné oblečenie je absolútnou nevyhnutnosťou, či už sú to tepláky, legíny a podobne. Vždy sa uistite, že máte na sebe niečo pohodlné, mäkké a príjemné. V prípade, že hneď po pristátí potrebujete ísť na stretnutie, zabaľte si, čo potrebujete a jednoducho sa prezlečte.

 

 1. Zoberte si so sebou prikrývku

Taktiež je dôležité priniesť si so sebou obľúbené „príslušenstvo“. Niektorí ľudia neodídu z domu na cesty bez prikrývky, vankúša alebo masky na oči pre lepší spánok. Ak budete takto pripravení, budete sa cítiť pohodlne, uvoľnene a takpovediac, ako doma.

 

 1. Stavte na kvalitnú očnú masku

Nepodceňujte výber správnej masky na oči. Tá zohráva veľmi dôležitú rolu u cestujúcich, pretože pomáha vytvoriť ideálne prostredie na spanie blokovaním všetkých svetiel naokolo. Namiesto používania lacných, starých a doškriabaných masiek na oči, ktoré poskytujú niektoré letecké spoločnosti pri dlhších letoch, zoberte si svoju obľúbenú, voňavú a pohodlnú masku z domu.

 

 1. Slúchadlá proti hluku

Ak máte slúchadlá na potlačenie zvuku, nezabudnite si ich zobrať so sebou. Neobťažujte spolucestujúcich vašou hudbou. Aj oni budú chcieť zrejme spať a vaša huba aj pri nižšej hlasitosti ich môže stále rušiť. Ak nemáte slúchadlá potláčajúce zvuk, ešte stále je tu možnosť požiadať o zátky do uší.

 

 1. Získajte miesto s väčším priestorom pre nohy

Hoci bude zrejme táto možnosť na úkor peňazí, investovať do väčšieho priestoru môže v tomto prípade stáť za to. Oceníte to najmä ak ste vyššej postavy a celkovo budete mať lepšie pohodlie počas spánku.

 

 1. Vyberte si sedadlo pri okne

Miesto, ktoré si vyberiete v lietadle, môže podstatne ovplyvniť kvalitu vášho letu. Preto je najlepšia voľba vybrať si sedadlo pri okne. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Pri nočnom lete je najhoršie, ak ide niekto cez uličku okolo vás a zakopne, prípadne sa ošuchne o vás a prekazí vám tým nočný spánok. Na sedadle pri okne sa tejto nepríjemnosti zaručene vyhnete.

 

 1. Nespite príliš dlho pred letom

Pred nočným letom doma dlho nespite, je lepšie, ak ste viac unavení, aby ste ľahšie v lietadle zaspali.

 

 1. Vhodná strava pred letom

Odborníci odporúčajú jesť pred letom alebo si priniesť so sebou svoje obľúbené jedlo a nemusíte tak čakať na letovú službu a nechať si tak ujsť časť zo svojho nočného spánku.

 

 1. Nepite alkohol

Môžete si myslieť, že pohár vína pred letom vám pomôže lepšie zaspať, opak je však pravdou. Vyhnite sa alkoholu a pite veľa vody. Alkohol vás môže zahriať, môže spôsobiť závraty alebo iné nepohodlie, najmä počas letu. Namiesto toho pite pred vstupom na palubu dostatok vody, aby ste boli dobre hydratovaní  a vtedy aj bez problémov zaspíte.

 

 1. Lieky či doplnky

Ak nič nezaberá a vy stále nemôžete zaspať, je stále možnosť užiť doplnok na prírodnej báze, ktorý je voľne predajný. Ak máte nejaký overený, pre prípad si ho zoberte so sebou.

 

 1. Bezpečnostný pás si zapnite cez prikrývku

Počas vášho letu nastanú okamihy, kedy sa palubní sprievodcovia budú chcieť uistiť, či máte zapnutý bezpečnostný pás bez ohľadu na to, či spíte alebo nie. Aby ste predišli zobudeniu, zapnite si pás cez prikrývku tak, aby ho bolo vidieť.

 

 1. Vyhľadávajte priame lety

Nie je nič horšie, ako sa prebudiť z nočného letu, prestúpiť na druhý let a opäť sa pokúsiť zaspať. Budete sa cítiť ako zombík dvojnásobne. Aby ste tomu predišli, pokúste sa podľa možností hľadať len priame lety.

 

 1. Po pristátí sa osviežte

Dobrá rada je mať po ruke vlhčené obrúsky. Po pristátí vám totiž pomôžu sa osviežiť a ľahšie tak začnete nový deň takpovediac hneď z paluby lietadla.

 

Napriek tomu, že nočný let nemusí byť pre každého ideálny a možno ste ho ani vy doteraz nemali príliš v láske, po týchto radách a trikoch, ako ho bez problémov zvládnuť, však možno prehodnotíte svoj postoj. Výber je samozrejme už len na vás a na vašich potrebách a požiadavkách.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.