Rozdiel medzi ortopedickým a bežným matracom

Pri kúpe matraca to zákazník v dnešnej dobe naozaj nemá jednoduché. Vo veľmi krátkom čase sa na neho valí veľké množstvo informácií, ktoré nemá šancu vyhodnotiť.

Predajcovia ponúkajú množstvo matracov rôzneho typu, od rôznych výrobcov, s desiatkami charakteristík, veľkostí, tvarov a tak ďalej. Určiť si priority pri kúpe matraca, veci, na ktorých naozaj záleží, nemusí byť jednoduché.

Vegas 6

Jednou z charakteristík matraca, na ktorej skutočne záleží, je jeho ortopedickosť. Rozdiel medzi ortopedickým a neortopedickým, teda obyčajným matracom, je výrazný. Čo je najdôležitejšie, prejaví sa to v kvalite spánku. Zlý výber matraca tak môže mať dlhoročný vplyv na kvalitu vášho spánku.

Správne držanie tela počas spánku

Na kvalitu spánku, na to, v akom stave sa ráno zobudíte, nesporne vplýva množstvo faktorov. Niektoré poznáme, iné stále zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Čím sme si však na sto percent istí, je dôležitosť držania tela počas spánku. Presnejšie – správna poloha chrbtice.

Chrbtica je komplikovaná časť ľudského tela. Táto komplikovanosť vysvetľuje, prečo s ňou tak často máme problémy a prečo jej zdravie je mimoriadne dôležité. Chrbtica nie je iba reťazec do seba napasovaných stavcov, ktorým prechádza miecha. Zo stavcov vyrastá aj množstvo nervov a nervových zakončení. Na chrbticu sa upínajú svaly, šľachy a ďalšie tkanivá. Upínajú sa na ňu aj ďalšie kosti – rebrá.

Ak sa v tomto systéme niečo pokazí, pocítime to. Ak je chrbtica intenzívne zaťažovaná, alebo je zaťažovaná nevhodným spôsobom, je nevyhnutné, aby aspoň počas nočných hodín bola v pokoji a mohla sa naplno venovať regenerácii. Ak je chrbtica počas spánku v správnej polohe, 7 až 9 hodín spánku (potreba spánku je individuálna) stačí na to, aby ráno bola v plnej kondícii. Ak je jej regenerácia počas spánku sťažovaná (chrbtica nie je v správnej polohe), budete potrebovať buď viac spánku, alebo sa nevyhnutne zobudíte v nie najželanejšom stave.

Aká je to tá správna poloha? Do ideálnej polohy sa chrbtica dostáva vtedy, keď sa postavíte vzpriamene. V prípade spánku by ste ju iba uložili vodorovne.  Keby sme to zjednodušili, tak správna poloha chrbtice je rovná. V skutočnosti to tak nie je, keďže chrbtica je dvojito esovite prehnutá – pre naše potreby to však môžeme ignorovať.

Dobrý matrac by sa mal postarať, aby chrbtica bola v tejto polohe. Dve najvšeobecnejšie odchýlky od tejto polohy sú prehnutie hore a dole. Ak je matrac príliš mäkký, bedrová a ramenná časť tela klesá pod rovinu chrbtice. Ak je matrac príliš tvrdý, bedrová a ramenná časť vystupuje z osi chrbtice.

Ktoré matrace sú ortopedické?

Na začiatok je potrebné spomenúť, že každý typ matraca má aké-také ortopedické vlastnosti. To však neznamená, že každý matrac môže dostať nálepku ortopedický. Na to musia byť tieto ortopedické vlastnosti dostatočne silné, aby sa na spánku prejavili.

Asi najznámejšími ortopedickými matracmi sú dnes taštičkové matrace. Tieto matrace vďaka špecifickej konštrukcii dokážu kopírovať nerovnosti ľudského tela a uchovávať prirodzenú polohu  chrbtice.

Taštičkové matrace sú vyrobené z veľkého množstvo malých pružiniek. Kľúčovou vlastnosťou je, že každá jedna pružinka je nezávislá. Navzájom sa nedotýkajú. Stlačením jednej pružinky nedochádza k deformácii okolitých. Schopnosť matraca kopírovať nerovnosti ľudského tela je známa ako bodová elasticita.

Taštičkové matrace sa líšia cenou, kvalitou, životnosťou, ale aj bodovou elasticitou. Čím vyššiu hustotu pružín matrac má, tým lepšie. Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín/m². Tie najlepšie až 1100 pružín/m².

Za ortopedické matrace nepovažujeme iba taštičkové. O lepšiu polohu chrbtice sa vedia postarať aj matrace 18 V bežných predajniach však sotva nájdete matrac vyrobený výlučne z pamäťovej peny. Tento materiál vyvinutý americkou vesmírnou agentúrou NASA ešte v 60-tych rokoch minulého storočia sa používa najmä na povrchové vrstvy. Pamäťovú  penu preto často nájdete práve v taštičkových matracoch ako kontaktnú vrstvu medzi taštičkovým jadrom a poťahom.

Naproti tomu latexová pena si vystačí aj sama. Matrace vyrobené výlučne z latexovej peny sú bežné a sú veľmi obľúbené. Latex matracu okrem ortopedických vlastnosti dodá aj výborné hygienické prostredie. Prírodný latex má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a navyše je vzdušný. Latexovú penu však bežne nájdete aj ako kontaktnú vrstvu v taštičkových matracoch.

Neortopedické matrace

Matrace vyrobené z obyčajnej polyuretánovej peny nemajú veľmi dobré ortopedické vlastnosti, ktoré by pomohli skvalitniť spánok. V obchodoch sa objavuje množstvo vylepšených foriem polyuretánovej peny. Asi najznámejšou je tzv. studená pena. Tá síce má lepšie úžitkové vlastnosti ako obyčajná PUR pena,  ale ortopedickými vlastnosťami sa ani táto nevyrovná kvalitnejším latexovým, či taštičkovým matracom.

S chrbticou vám nijako nepomôžu ani klasické pružinové matrace známe aj ako typ Bonnell. Bonnellové matrace sa síce skladajú rovnako ako pružinové z pružín, v tomto type matraca sú však pospájané. Ak stlačíte jednu pružinu, okolité sa deformujú. Matrac tak nedokáže verne kopírovať nerovnosti ľudského tela a chrbtica nezaujme správnu polohu.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.