Ako schladiť spálňu počas teplých letných dní

Aj keď práve teraz ešte nečelíme horúčavám, je dobré sa na teplé letné dni pripraviť. Určite všetci poznáme  pocit, kedy by sme sa najradšej prepadli pod zem, pretože tam aspoň nie je tak horúco. Ukryť sa pred ostrým letným slnkom sa nám nedarí ani vo vlastných domoch a bytoch. Izby sú rozpálené, v dusnej spálni sa nám ťažko zaspáva a nášmu domovu chýba klimatizácia. Čo robiť v takomto prípade? Ako čo najrýchlejšie schladiť spálňu a posteľ? Prinášame vám pár tipov.

Zatienenie spálne

Správnym zatienením domu, bytu či konkrétne spálne môžete ušetriť nemalé množstvo energie potrebnej na chladenie. Tieniť sa dá viacerými spôsobmi.

Jedným z najúčinnejších sú zatiahnuté vonkajšie rolety či žalúzie, ktoré počas dňa neprepúšťajú teplo a miestnosť udržujú v príjemne chladnej atmosfére. Vonkajšie rolety sú efektívnejšie ako rolety vnútorné, pretože po rozpálení teplo šíria do exteriéru, na rozdiel od vnútorných, pri ktorých veľká časť tepla končí v spálni.

Na tienenie môžete použiť aj rastliny. Ak máte dom, blízko spálne môžete napr. zasadiť strom, ktorého koruna dokáže vytvoriť špeciálnu mikroflóru a teplota v jeho okolí sa výrazne zníži. Účinné sú aj popínavé rastliny, ktoré zastavujú slnečné žiarenie a teplota stien vďaka nim ostáva takmer nezmenená.

tienenie-matrace-vegas

Pravidelné vetranie

Pravidelným vetraním zabezpečíte prúdenie vzduchu vo vašej domácnosti, ktoré vyženie nahromadené teplo a zabezpečí prístup nového, chladnejšieho vzduchu. Okrem toho, samotný prúd vzduchu počas vetrania pôsobí osviežujúco. Vetrať v lete sa však viac oplatí po zotmení alebo počas letného dažďa, keď je vzduch chladnejší.

Schladenie postele

V boji proti vysokým teplotám pomáha aj schladenie samotnej postele. Ako? Hrubú posteľnú bielizeň odporúčame vymeniť za tenšiu a paplón za tenkú bavlnenú prikrývku. Pomôcť môže tiež kúpa posteľnej aj nočnej bielizne z ľahkých prírodných materiálov. Umelé vlákna nedokážu dobre vsiaknuť vlhkosť (pot) ani odvádzať teplo smerom von z tela či bielizne.

schladenie-matrace-vegas

Ak vám teplo bráni v nerušenom spánku, posteľnú bielizeň aj vankúš skúste pred spaním ochladiť v chladničke. Bielizeň v uzavretom igelitovom vrecku môžete uložiť aj do mrazničky. Výborný účinok majú tiež chladiace podložky na matrac a vankúše s chladivým efektom z prírodných materiálov.

Obmedzenie zdrojov tepla

Možno si to ani neuvedomujeme, no v domácnosti máme množstvo vecí, ktorými počas horúcich dní neustále „vykurujeme.“ Každý elektrický prístroj produkuje pri svojej činnosti odpadové teplo. Už len pri klasických žiarovkách je väčšina energie premieňaná na teplo. Preto odporúčame spotrebiče a svetlá vypínať, ak ich zrovna nepoužívate. Najväčšou koncentráciou tepla rozhodne trpí kuchyňa, v ktorej je dôležité časté vetranie a odvetrávanie.

Ventilátory s kúskom ľadu

Ak vlastníte ventilátor, jedným zo šikovných chladiacich trikov, je umiestnenie nádobky s kúskom ľadu pred ventilátor. Ľad sa bude pomaly roztápať a ventilátor bude do spálne púšťať vlhkú ľadovú hmlu.

ventilator-matrace-vegas

Pred spánkom pomôže aj schladenie tela

Chladnú spálňu môžete podporiť schladením vášho tela a dosiahnuť tak príjemný a kvalitný spánok. K osviežujúcemu pocitu pomôže vhodná nočná bielizeň z bavlny či ľanu a vlažná sprcha celého tela. Ak nemáte možnosť osprchovať sa, navlhčite si tzv. pulzné body – predlaktie, krk či jamky pod kolenom. Príjemne schladenie na seba nenechá dlho čakať.

Veríme, že sa vám na letné horúčavy podarí dobre pripraviť spálňu aj telo a zabezpečiť si tak pokojný spánok bez nočného prebúdzania sa.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.