Vedeli ste o tom, že náš mozog počas spánku nespí, ale bojuje?

Ak by ste niekedy mali možnosť sledovať ľudský mozog počas spánku, divili by ste sa vlastným očiam. Vôbec totiž nevyzerá, že by spal. Namiesto toho je podľa Dr. Johna J.Medinu, vývojového molekulárneho biológa, počas nočného odpočinku neuveriteľne aktívny. Skupiny neurónov si posielajú medzi sebou množstvo elektrických príkazov v meniacej sa podobe a v skutočnosti vykazujú počas spánku väčšiu rytmickú aktivitu než sa plného vedomia. Jediný okamžik, kedy môžeme povedať, že mozog skutočne odpočíva, nastáva počas najhlbšej fázy spánku- NREM (Non-rapid eye movement). Tá však trvá asi len 20% z celkovej doby spánku.

Aj keď mozog počas spánku energiu nešetrí, ostatné časti nášho tela skutočne odpočívajú v určitej ľudskej podobe “mikrohibernácie” a naberajú novú energiu.

Mozog na bojisku

Čo teda naše mozgy robia počas spánku, keď nespia?

Zvádzajú boj. Bojujú v nich 2 silné, protichodné prúdy. Jeden zložený z buniek a chemických látok, ktoré sa nás snažia uspať a druhý z buniek a chemických látok, ktoré sa nás snažia udržať v bdelosti. Tieto boje sa však neobjavujú len počas spánku, ale aj počas dňa.

mozog-matrace-vegas

V našich mozgoch prebieha vojna, v ktorej jedna armáda vyhrá boj, ten ďalší vzápätí prehrá, následne ihneď zvíťazí v ďalšom boji atď. Týmto začarovaným kruhom víťazstiev a strát prechádzame každý deň a každú noc. Je to však paradoxná vojna, v ktorej akoby ani jednej strane nešlo o víťazstvo.

Čím dlhšie vyhráva jedna strana, tým bližšie je jej prehra

Skutočnosť je taká, že čím dlhšie sme hore (a teda vyhráva prúd, ktorý sa nás snaží udržať bdelých), tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že čochvíľa príde na spánok a víťaznú štafetu preberie opačná strana. U väčšiny ľudí dôjde k takejto kapitulácii približne po 16 hodinách aktívneho vedomia. Rovnako je to aj opačne. Čím dlhšie spíme a v našej hlave víťazí prúd, ktorý sa nás snaží udržať v spánku, tým bližšie je jeho porážka, a teda prebudenie sa. U väčšiny ľudí je doba, kedy dôjde ku kapitulácii “spánkového prúdu” približne o polovicu menšia ako u súpera a predstavuje asi 8 hodín blaženého spánku.

Vyzerá to akoby práve vyhrávajúca strana ani nechcela skutočne vyhrať a boj ukončila vyvesením bielej vlajky, ktorú po určitom čase vyvesí aj tá druhá. Takýto cyklus “podávania bielej vlajky” medzi oboma stranami sa v mozgu opakuje neustále a nemožno určiť definitívneho víťaza.

Ešteže! Keby natrvalo vyhrá prúd spánku už by sme sa nikdy neprebudili a naopak výhra prúdu bdenia by spôsobila, že by sme prišli o schopnosť zaspať (insomnia), v dôsledku čoho by naše telo aj mozog vypovedali všetky funkcie.

Chvíľkový mier v zóne ospalosti

Určite aj vy poznáte popoludňajšiu krízu, ospalosť po obede, únavu uprostred dňa alebo akokoľvek to nazvete. Ide o tzv. zónu ospalosti, v ktorej je takmer nemožné niečo vykonať.

zona-ospalosti-vegas

Prepadne nás únava a tento stav sa v práci či v škole snažíme prečkať, prípadne prebojovať so šálkou kávy v ruke. Niektorí ľudia túto ospalosť pociťujú intenzívnejšie ako iní, no u každého sa nejakým spôsobom počas dňa prejaví. Keby sme si porovnali krivky našich dvoch spomenutých prúdov/ procesov, zistíme, že v jednom bode sú v rovnováhe. Ide o popoludnie, kedy sa náš mozog dostáva do spomínanej zóny ospalosti. Bitka medzi dvoma prúdmi v tomto čase dospeje do mŕtveho bodu, uzatvárajú mier.

Tento mier nás však stojí až príliš veľa námahy. Medzi prúdmi panuje napätá rovnováha, ktorej udržiavanie nás stojí veľa energie. Náš mozog počas tohto stavu nefunguje dobre a v zóne ospalosti nielenže ťažko niečo vymyslíme či urobíme, ale sme tiež vystavovaní veľkému riziku.

poobdnajsi-spanok-matrace-vegas

Lyndon Baines Johnson a jeho 30 minút spánku

36. prezident Spojených štátov amerických, ktorý pravidelne popoludní zavrel dvere do svojej kancelárie, obliekol si pyžamo a 30 minút si zdriemol. Vstal svieži a svojim poradcom vravel, že tá trocha spánku mu dáva výdrž pracovať celé dlhé hodiny.

Na zónu ospalosti sa zamerala aj firma MetroNaps, ktorá vytvorila tzv. Sleep Pod, zariadenie určené pre krátky odpočinok počas dňa. Ide o kreslo, ktoré sa pohodlne zmestí do kancelárie, má clonu proti slnku, sluchátka potláčajúce hluk aj cirkulačné ochladzovanie. Možno by sa viacero firiem malo zamyslieť nad popoludňajším spánkom pre svojich zamestnancov. Sleep Pod je síce drahšia možnosť, no kombinácia pohodlného gauča či postele a kvalitných roliet v kancelárii by mohla fungovať. Stačilo by 30 minút a schopnosti zamestnancov, kvôli ktorým ich firma prijala, by sa výrazne zlepšili. Zamestnanci by sa cítili oddýchnutí a motivovaní. Firma by zvýšila svoju efektivitu a v konečnom dôsledku s vysokou pravdepodobnosťou aj predaj.

Mozog je zázračná vec. Zrejme nikdy celkom neporozumieme všetkým jeho detailom, no jedno je isté. Kým my máme pocit, že spíme, on za nás neustále bojuje. 

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.