Starostlivosť o matrac v 5-tich jednoduchých krokoch

Pri správnej starostlivosti o matrac môžete výrazne predĺžiť jeho život. Tak, ako vaše auto potrebuje pravidelnú údržbu, potrebuje ju aj váš matrac. Dôkladnú opateru vám vráti niekoľkonásobne, a to v podobe dlhodobo kvalitného a ničím nerušeného spánku.

Poznáme mechanickú a hygienickú životnosť matraca. Mechanická životnosť matraca sa pohybuje niekde okolo 10-tich rokov a hygienická býva často pri nesprávnej starostlivosti aj o polovicu kratšia.

V nasledujúcich 5-tich krokoch si opíšeme, čo všetko môžete urobiť preto, aby ste predĺžili mechanickú aj hygienickú životnosť vášho matraca.

spanok-matrace-vegas

Matrac pravidelne otáčajte

Matrac je každú noc vystavovaný nerovnomernej záťaži. Tá časť, na ktorej spíme a tlačíme na ňu váhou svojho tela sa deformuje rýchlejšie ako tá, ktorá tlaku nášho tela podlieha minimálne alebo vôbec. Poškodenie matraca nespôsobuje len tlak nášho tela, ale aj pot, ktorý za noc vyprodukujeme.

Preto odporúčame matrac pravidelne otáčať, aby bolo jeho opotrebovanie rovnomerne rozložené na celú hornú aj dolnú ložnú plochu. Otáčať matrac odporúčame raz za 3 mesiace nielen po horizontálnej osi, ale aj po vertikálnej, t.j. vymieňať vrch so spodkom aj hlavu s nohami. Vyhnete sa tak „vyležaninám“ a rôznym hrbolom, ktoré na matraci vznikajú práve jeho zanedbaným otáčaním. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je hmotnosť vášho tela, tým častejšie by ste ho mali otáčať.

otoceny-matrac-vegas

Opotrebovanie vášho matraca spomalíte aj tak, že budete striedať miesto, na ktorom sedíte, keď v posteli čítate knihu či počúvate hudbu. Ak teda obľúbený pravý roh pri čítaní knihy občas vymeníte za ľavý a matrac budete pravidelne otáčať, odvďačí sa vám dlhšou životnosťou.

Nezabúdajte na časté vetranie matraca

Plesne, roztoče a iné mikroorganizmy sú častým problémom, proti ktorému účinne pomáha pravidelné vetranie matraca. Každé ráno odporúčame odkryť periny, ideálne ich z postele úplne vziať, aby sa vlhkosť (pot) a teplo nakumulované počas noci z matraca vyparilo. Roztoče aj plesne milujú vlhké a teplé prostredie, preto si dajte pozor, aby ste matrac hneď po prebudení neprikryli perinou či inou nepriedušnou prikrývkou. Nechajte ho vydýchnuť a vyschnúť pri otvorenom okne. Veľkým pomocníkom, ktorý matrac dokáže dobre prevzdušniť je kvalitný lamelový rošt, ktorý umožní cirkuláciu vzduchu, zamedzí vzniku vlhkosti, baktérií a plesní.

lamelovy-rost-matrace-vegas

Zabezpečte si kvalitný chránič matraca

Pri roztočoch, baktériách a mikroorganizmoch ešte ostaneme. Zabrániť ich vzniku pomôže tiež chránič na matrac. Tvorí vrstvu medzi plachtou a matracom, uchytáva sa v rohoch matraca a počas spánku o ňom ani neviete. Chráni matrac pred škodlivými vonkajšími vplyvmi (mechanické opotrebovanie, špina, nadmerná vlhkosť, baktérie, roztoče) a prispieva k atmosfére zdravého spánku, pocitu čistoty aj pohodlia.

Posteľnú bielizeň aj poťah pravidelne perte

Z hygienických dôvodov je dobré pravidelne meniť a prať posteľné prádlo, čím zabránite rýchlemu šíreniu roztočov a rôznych iných alergénov vo vašom matraci. Časté pranie posteľnej bielizne a pravidelné vysávanie matraca by ho mali udržať čistý, v dobrom hygienickom aj mechanickom stave. Dlhšej životnosti matraca pomôže tiež pravidelné pranie matracového poťahu. Ak sa dá poťah odzipsovať a prať, je dobré tak z času na čas urobiť.

Všetky matrace Vegas majú snímateľné a prateľné poťahy, ktoré sa dajú prať aj doma na 40°C. Poťahy je možné odzipsovať po celom obvode, a tým rozdeliť na dve časti, vďaka čomu by sa mali zmestiť do bežnej práčky.

postelna-bielizen-matrace-vegas

Po matraci neskáčte

Čo sa týka mechanickej životnosti matraca, výrazne z nej môžete ubrať, ak po matraci budete skákať alebo naň odkladať príliš ťažké veci. Enormné zaťaženie môže spôsobiť poškodenie matraca, poškodenie konštrukcie postele aj lamelového roštu.

Môže sa stať, že ani správna starostlivosť o matrac nepomôže zlepšiť jeho mechanický či hygienický stav. V tom prípade odporúčame kúpu nového matraca, s ktorého výberom vám veľmi radi poradíme.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.