Ako si vybrať správny podklad (rošt, dosku, …) pod matrac?

Vzhľadom na to, že kvalita spánku do veľkej miery ovplyvňuje prakticky celý náš život, môže mať prípadný výber nesprávneho matraca, či podkladu (roštu, dosky, …) až nepekne dlhodobé účinky. Oplatí sa preto získať aspoň základné informácie o problematike matracov, podkladov pod ne a kvalitného spánku.

Čo je to podklad pod matrac?

Výrobcovia posteľových systémov zistili, že kvalitný matrac pre zabezpečenie dokonalého a zdravého spánku nestačí a je potrebné vyvinúť aj vhodný podklad pod matrac.

Moderné postele obsahujú lamelové rošty s úzkymi lamelami , ktoré pomáhajú zmäkčiť a odpružiť matrac tam, kde človek potrebuje prijemne zapadnúť alebo naopak zabezpečiť dokonalý protitlak tam, kde sa najviac tlačí na lôžko.

Matrac s roštom by sa mali navzájom dopĺňať a spoločne tvoriť dokonalý posteľový systém.

Existujú rôzne druhy matracových podkladov?

Áno. Okrem štandardných pevných dosiek, alebo pevných laťových roštov nájdeme na trhu moderné lamelové rošty s odpruženými lamelami.

Lamelové rošty sa vyrábajú aj s tzv. plastovými taniermi, ktoré sa dokážu ohnúť v akomkoľvek smere a tak sa dokonale prispôsobiť tlaku. Taktiež existujú moderné polohovateľné lamelové rošty v oblasti hlavy, či nôh.

So spôsobom polohovania sa stretneme buď klasickým mechanickým, alebo veľmi komfortným elektrickým.

Na čo dávať pozor pri výbere lamelového roštu?

Pri kúpe roštu je dobré navštíviť niekoľko predajní matracov a roštov a informovať sa taktiež na internete, kde okrem názoru výrobcov a predajcov sú aj objektívne informácie a nezávislé referencie zákazníkov na rôznych fórach.

Veľmi dôležité je, aby rošt vyhovoval matracu. To znamená, že napríklad na rošt s veľkými medzerami medzi lamelami nemôžeme položiť penový matrac, alebo taštičkový matrac s malým priemerom pružiniek, pretože by dochádzalo k prehýbaniu matraca a postupnému poškodeniu celého systému. Taktiež klasická pevná doska s otvormi nie je vhodná pod penové, alebo latexové matrace, pretože tieto matrace nie sú dostatočne pružné a na podobne nepružnom podklade sa rýchlo znižuje ich životnosť.

Polohovateľné lamelové rošty sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí radi v posteli nielen spia, ale napríklad aj čítajú či sledujú televízor, alebo pre ľudí, ktorí trpia rôznymi zdravotnými problémami chrbtice. Možnosť dvihnutia hornej časti tela, alebo časti nôh je veľmi komfortná a pohodlná záležitosť.

Polohovanie je takisto veľkým prínosom pre vzdušnosť celého posteľového systému, preto sa vrele odporúča.

Nezabúdajte však na dôležitý fakt, že na polohovateľný rošt musí ísť aj matrac, ktorý je možné ohýbať a polohovať.

Elektricky polohovateľné lamelové rošty sa neodporúčajú len starším ľudom a ľuďom so zdravotnými problémami. Tieto rošty sú veľmi pohodlné pre každého z nás, keď jedným stlačením gombíka dokážeme zmeniť polohu ležania.

Elektricky polohovateľné rošty sú vhodné hlavne pre klientov, ktorí zbožňujú spánok a dokonalý komfort počas ležania. Pre takýchto ľudí má rošt veľmi vysokú pridanú hodnotu. Na druhej strane kvalitný motorový rošt je relatívne finančne náročná záležitosť, preto je potrebné si vždy poriadne rozmyslieť, či ho skutočne natoľko budeme využívať. Pri výbere elektricky polohovateľného roštu je vhodné si preveriť hlučnosť a hlavne veľkosť motoru, ktorý sa nachádza pod roštom. Nemusí sa vždy zmestiť do priestoru postele pod roštom.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.