Na zdravom spánku vašich detí záleží. Vyberte ten správny matrac

Aj keď môže byť výber detského matraca náročnejší, odporúčame ho nepodceniť. Najmä malé deti strávia vo svojej postieľke väčšinu času a zdravý spánok výrazne ovplyvňuje ich vývoj. Správnym výberom matraca môžete predísť neskoršiemu zlému držaniu tela dieťaťa a nezdravému vývoju jeho chrbtice.

Je viacero kritérií, podľa ktorých by ste mali detský matrac vyberať. Vieme, že to môže byť pre vás náročné, najmä, ak ste nič podobné v minulosti neriešili. Práve preto vás v dnešnom článku oboznámime s viacerými kritériami výberu správneho detského matraca. Ak by náš článok nepriniesol všetky odpovede na vaše otázky, sme k dispozícii na sociálnych sieťachkontaktovať nás môžete aj osobne.

Začnime od tých najmenších

V článku sa budeme najviac venovať našim najmenším, a teda deťom vo veku od 0 do 4 rokov, keďže práve v tomto veku je vývoj ich telíčka, najmä chrbtice, kľúčový. Existuje viacero kritérii, podľa ktorých by ste mali pri výbere detského matraca postupovať. Prejdeme si viacerými z nich.

Aj keď sa jednotlivým materiálom nižšie v článku budeme podrobnejšie venovať, určite vždy siahnite po prírodných materiáloch s vynikajúcimi ortopedickými vlastnosťami, ktoré zabraňujú prežívaniu roztočov či plesní a chránia zdravý spánok našich najmilších. Žiadne detské matrace by v žiadnom prípade nemali byť vyrobené z PUR peny a iných pien (HR pena) vyrábaných z tohto materiálu, pretože PUR pena je riedky materiál s nízkymi ortopedickými vlastnosťami, vyrábaný z ropy. Silno akumuluje statickú elektrinu, čo pôsobí na spánok veľmi rušivo.

zdravy-spanok-deti-matrace-vegas
Správne rozmery matraca

Pre našich najmenších (od 0 do 4 rokov) je do detskej postieľky najvhodnejší rozmer 120×60 cm, prípadne 140×70 cm alebo niečo medzi, a to 125×65 cm. Väčšinou sa v týchto rozmeroch pohybujú aj samotné postieľky, preto sa ich držte aj pri výbere matraca. Väčší alebo menší by mohol ohroziť zdravie dieťaťa. Ak dokážete medzi matrac a postieľku vtlačiť viac ako 2 prsty (medzera širšia ako cca 3 cm), je to signál, že matrac je príliš malý.

Hrúbka matraca

Dôležitá je aj hrúbka, či výška samotného matraca. Väčšinou je pri malých deťoch postačujúca hrúbka 6-10 cm. Ak zvolíte matrac hrubší ako 12 cm nič sa nestane, no v prípade, že by ste chceli používať monitor dychu, je možné, že jeho snímacia doska, umiestnená pod matracom s väčšou hrúbkou, nič nezachytí.

Tvrdosť matraca

U tých najmenších sa rozhodne príliš mäkký matrac neodporúča. Keďže zvyknú najčastejšie spať na brušku, na mäkkom matraci by sa mohli zadusiť. Ani pri začiatkoch chôdze v postieľke nie je dobré, ak sa dieťatku zabárajú nohy do mäkkého materiálu. Pre takto malé dieťa je najlepšia stredná tvrdosť. Aj príliš tvrdý matrac môže spôsobovať problémy v podobe preležanín a otlakov. Matrac by mal chrbtici dieťaťa poskytnúť dostatočne pevnú oporu, nikdy by ho však nemal tlačiť. Vieme, že trafiť sa do tej správnej tvrdosť môže byť náročné, preto vám veľmi radi s výberom pomôžeme.

Materiál matraca

Pre deti vo veku od 0 do 4 rokov rozhodne neodporúčame matrace s lepenou konštrukciou, pri ktorých výrobe sa použilo lepidlo. Aj keď je zdravotne neškodné, je lepšie, ak dieťa dýcha úplne čistý vzduch. Nevhodná, ako materiál pre tých najmenších do 6 rokov, je aj pamäťová pena. Dieťa v tomto veku neustále rastie, vyvíja sa a musí sa naučiť správne držať chrbát, čomu pamäťová pena v podstate bráni tým, že sa chrbtu prispôsobuje. Pamäťová pena, ako aj zónové matrace, sú materiály vhodné pre dospelých. Matrace s anatomickým zónovaním sa pre deti neodporúčajú, nakoľko zóny podopierajú nesprávne partie tela. Zónovanie je navrhnuté tak, že najväčší tlak je v bedrovej oblasti a smerom k okrajom slabne.

Deti potrebujú pevnú oporu chrbtice a jednotnú ložnú plochu – bez zónovania.

material-matrace-vegas

Naopak vhodným materiálom detských matracov sú kokosové vlákna. Matrace s kokosovou doskou disponujú antialergickými a antibakteriálnymi vlastnosťami, dokážu odvádzať vlhkosť, sú optimálne tvrdé, pružné a majú dobrú životnosť. Pri impregnácii dosky latexom je jej životnosť ešte vyššia. Báť sa nemusíte ani taštičkových matracov, treba si však dať pozor, aby mal takýto matrac dobré ortopedické vlastnosti a nebol príliš tvrdý. Ešte spomenieme materiál – 100% latex o hustote 65kg/m3, prírodný materiál s ortopedickými vlastnosťami, ktorý zabraňuje tvorbe plesní a hodí sa aj do detských postieľok.

A čo deti v predškolskom veku?

Pri deťoch starších, od tých 4 do 6 rokov stále platí, že by matrac mal byť strednej až vyššej tvrdosti. Rovnako ako pri menších deťoch, ani v tejto vekovej skupine neodporúčame matrace so zónovaním a z pamäťovej peny. Zmena nastáva pri veľkosti postele, a teda aj veľkosti matracu. Ideálny pre predškolský vek je rozmer 140x70cm (pre posteľ aj matrac). Mnoho rodičov však v tomto veku kupuje posteľ klasických rozmerov 200x90cm, aby dieťaťu vydržala niekoľko rokov. V takomto prípade sa rozmerom postele prispôsobujú aj rozmery matraca, ktorý s dieťaťom vydrží o čosi kratší čas ako posteľ a bude ho treba po opotrebovaní vymeniť za nový. V tomto veku treba dbať aj na výber správneho vankúša.

Pre zdravý spánok školákov a adolescentov

Čím je dieťa staršie, tým viac sa výber matraca stotožňuje s výberom pre dospelého človeka. Jednou z mála odlišností je tvrdosť. V školskom veku (6-12 rokov) ešte stále odporúčame matrac tvrdší a bez zónovania. Môžete však už uvažovať aj o pamäťovej pene, ktorá bola pri menších deťoch nevhodná. Avšak, pri výbere matraca z pamäťovej peny pre predškoláka, by jej hrúbka mala byť viac ako 1cm. Ak ste sa rozhodli pre pamäťovú penu u teenegera / adolescenta, jej hrúbka by mala byť max. 2cm.

vyber-matraca-skolak-vegas

Vo všetkom ostatnom pri výbere platia podobné kritéria ako u dospelých. Čo sa týka veku nad 18 rokov, netreba viac dbať na hrúbku vrstvy pamäťovej peny, keďže chrbtica sa už nevyvíja.

Ak máte doma školáka či adolescenta, vyberajte matraca podľa ich váhy a stavby tela. Rovnako tak môžete zvážiť kúpu obojstranného matraca s jednou tvrdšou a jednou mäkkšou stranou. Keď dieťa vyrastie, stačí matrac otočiť podľa potreby.

Snímateľný poťah pre každý vek

Či už ide o dieťa najmenšie alebo teenegera, odporúčame kúpu matraca so snímateľým poťahom, ktorý môžete ľahko odzipsovať a hodiť do práčky. Pravidelné pranie poťahu vytvára zdravé hygienické podmienky pre nerušený spánok vášho dieťaťa. Pri najmenších bude samozrejme pranie poťahu častejšie, no aj pri väčších deťoch a adolescentoch snímateľný matrac rozhodne oceníte.

Pri výbere matrca je dobrým krokom obrátiť sa na overených predajcov, ktorí majú certifkáty kvality, zaručujú prvotriedne služby a dokážu vám poskytnúť kvalitné rady.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.