Najväčšia nevýhoda matracov vyrobených z PUR peny


Predtým, ako otvoríme tému tohto článku, poďme si povedať, čo to vlastne tá PUR pena je.

PUR je skratka pre polyuretán. PUR pena je teda pena vyrobená z polyuretánu. Ide o cyklický uretán – tu však s chémiou skončíme. Pre bežného človeka je užitočné ešte dodať, že polyuretán môže nadobúdať množstvo rôznych podôb, ktoré sa však vzájomne veľmi nepodobajú. Polyuretánová pena sa tak využíva napríklad aj v stavebníctve.

Najväčšou výhodou polyuretánovej peny v matraci je jej cena. Ide o lacný materiál nenáročný na výrobu a úpravu. Aj to je dôvod, prečo väčšina základných matracov využíva práve polyuretánovú penu.

Nevýhoda č. 1 – slabé hygienické vlastnosti

Výber najväčšej nevýhody matracov vyrobených z polyuretánovej peny vôbec nie je jednoduchý. PUR pena je materiál, ktorý je nositeľom viacerých vlastností, ktoré nepovažujeme za prospešné.

Matrace vyrobené z PUR peny majú vo všeobecnosti krátku životnosť, keďže sú náchylné na tvorbu preležanín. Na miestach matraca, ktorý je najviac namáhaný, sa časom začnú vytvárať priehlbiny.
Matrace z PUR peny vás nezaujmú ani svojimi ortopedickými vlastnosťami. Nemajú ich takmer žiadne.

Za najväčšiu nevýhodu matraca vyrobeného z PUR peny sme však zvolili jeho nízku schopnosť udržať lôžko vo výbornom hygienickom stave.

Čo spôsobuje zhoršenie hygienického stavu lôžka?

Keď si domov doveziete matrac priamo z predajne, tak si ho pozrite. V takomto hygienickom stave ho už nikdy neuvidíte. Hygienický stav každého matraca sa jeho používaním zhoršuje. Pri kúpe tak nehľadáme matrac, ktorý zostane po celý čas používania hygienicky dokonalý. Chceme taký matrac, ktorý nebude pre nás zdravotným rizikom až do konca jeho používania.

Hygienický stav matraca neohrozuje prach či iné nečistoty. Minimálne nie priamo. Pri hygiene nás zaujímajú najmä mikróby. Konkrétne baktérie, roztoče a plesne. Tieto mikroorganizmy sa nachádzajú v každom matraci. Sú veľmi bežné a ľudský organizmus si s nimi vie ľahko poradiť – pokiaľ sú v rozumnom množstve.

Problémy nastávajú vtedy, keď sa tieto mikroorganizmy premnožia. A práve toto množenie vie matrac ovplyvniť – jedným či druhým smerom.

Baktériám, roztočom a plesniam sa v matraci darí, ak sú splnené tri podmienky: teplo, potrava, vlhkosť. Teplo majú z kúrenia a v neposlednom rade aj z vášho tela. S tým nič nespravíte. Potravu pre mikróby máte trochu pod kontrolou. Hlavným zdrojom živín je prach, ktorý je z veľkej časti tvorený odumretou ľudskou pokožkou. Vstup prachu do matraca viete obmedziť použitím dobrého poťahu a dôsledným upratovaním v spálni.

Je to však vlhkosť, na ktorú má vplyv samotný matrac. Do matraca sa vlhkosť dostáva potom. Aj úplne zdravý človek počas noci vypotí niekoľko stoviek mililitrov potu. Ten postupne vsakuje do matraca a mení jeho vlhkosť.

V princípe platí: čím vyššia vlhkosť, tým lepšie podmienky pre mikróby.

Kľúčová vlastnosť matraca – vzdušnosť

Matrace dokážu s mikróbmi bojovať na dvoch frontoch. Môžu na ne pôsobiť chemicky. Tu hovoríme, že majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Takouto charakteristikou sa môžu pochváliť napríklad latexové matrace.  Prirodzené antimikrobiálne vlastnosti má aj kokosové vlákno, ktoré sa používa na výrobu kokosových dosiek.

Matrace z PUR peny však žiadne takéto vlastnosti nemajú. Ich antimikrobiálne vlastnosti sú nulové. Zostáva tak iba druhý front – a tým je vzdušnosť matraca.

Ako sú na tom polyuretánové matrace so vzdušnosťou?

Nie veľmi dobre. Polyuretánová pena má ďaleko od vzdušného materiálu. Nebudeme sa tu však zaoberať podrobnou mikroštruktúrou polyuretánovej peny. Pohyb vzduchu v tomto materiáli síce existuje, ale je veľmi limitovaný. Trvá príliš dlho, pokiaľ sa vlhkosť dostane z povrchu matraca na jeho spodok a následne do okolia. Vzniká tak situácia, ktorá zabezpečuje konštantne zvýšenú vlhkosť vo vnútri matraca.

Túto situáciu často zhoršujeme ďalšími chybami, napríklad kúpou postele s úložným priestorom. Takéto riešenie postele je síce praktické, ale z pohľadu hygieny katastrofou. Úložný priestor, o to viac, keď je plný, zamedzí vetraniu spodnej strany matraca a problém so zvýšenou vlhkosťou iba zhorší.

Polyuretánový matrac nikdy nebude vzdušný. Môžete mu však pomôcť dosiahnuť aspoň prijateľné podmienky. Zospodu odvetraná posteľ je základom. Tiež je dôležité matrac položiť na dobrý rošt. V žiadnom prípade nemôže ísť na plný rošt. Matracu a jeho hygiene viete pomôcť aj výberom vhodného poťahu. Špičkové poťahy na matrac dokážu regulovať vlhkosť vstupujúcu do matraca.

O hygienický matrac je potrebné sa starať. Je dobré ho z času na čas otáčať – ak je obojstranný. Pomáha aj pravidelné vetranie či vystavovanie slnku. Nič nepôsobí proti mikróbom tak efektívne, ako slnečné lúče. Stačí, keď v slnečný deň matrac postavíte oproti slnku (aby boli obe strany voľné) a po pár hodinách ho obrátite. Nič to nestojí a je to mimoriadne efektívne.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.