Paletová posteľ ako originálny doplnok do spálne

Viacerí ľudia túžia po naozaj originálnej posteli. Taký skvelý kúsok nábytku môže totiž z každej spálne vyčarovať skutočne kúzelné miesto. Ak premýšľate nad tým, aký typ by bol v tomto prípade vhodný, inšpirujte sa. Čoraz častejšie sú vyhľadávané v poslednej dobe postele z paliet.

Čo je paleta

Palety sa vyrábajú prevažne z dreva a slúžia predovšetkým na prepravu tovaru, ktorý sa naložený na paletu jednoducho presúva vysokozdvižným alebo nízkozdvižným vozíkom. Palety neustále kolujú, to znamená vykupujú sa a predávajú. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch, avšak najpopulárnejšia je europaleta. Okrem toho, že je najpredávanejšia, je aj najkvalitnejšia. Preto sa hodí aj na výrobu nábytku.  Úložná plocha palety je 0,96 m², rozmery 120 × 80 × 14,4 cm a hmotnosť 20–24 kg. Nosnosť europalety je 1500 kg.

Drevené palety zoženiete za cca 8 – 10 EUR za kus. Ceny sú rôzne a záleží hlavne na tom, či sú nové, použité, poškodené, opracované alebo jednoducho od známeho, ktorý vám vie „urobiť dobrú cenu“. Pred kúpou si určite overte, či sa na paletách nachádza štítok s označením HT, čo znamená, že paleta je zdravotne nezávadná a zbavená parazitov.

Posteľ vyrobená z paliet

Prečo práve postele z paliet?

Paletové postele sú obľúbené kvôli niekoľkým výhodám. Jednou z nich je prijateľná cena. Dokonca, ak sa rozhodnete vyrobiť si ju sami, bude len minimálna. A okrem toho, budete mať skvelý pocit pri pohľade na vlastnoručne vyrobený nábytok. Geniálne, čo poviete?

Dajú sa prispôsobiť

Ďalšou výhodou je, že si palety na posteľ môžete vyskladať a prispôsobiť presne podľa vašich predstáv a potrieb. Nemusíte sa držať pevných rozmerov matraca, ani klasických bežne predávaných postelí. Veľmi jednoducho z nich môžete odrezať, resp. odpíliť potrebný kus dreva, aby vám všetko perfektne sedelo.

Vhodné do interiéru aj exteriéru

Paletový nábytok môžete bez problémov využiť aj na terase. Stačí ho kvalitne opracovať, nalakovať či ošetriť vhodným prípravkom. Dokonca je možné takýto nábytok namaľovať a zladiť s jeho okolím. Takto prekvapíte každú návštevu a ušetríte peniaze za predražené sedacie súpravy z obchodov.

Úložný priestor

Palety ponúkajú dokonca aj ďalší úložný priestor pre všetko, čo je pre vás potrebné. Či už sú to knihy, okuliare, mobil a iné, vždy máte všetko po ruke. Spodnú časť postele, ktorú tvoria palety, môžete doplniť ešte o jednu radu paliet a vznikne vám tak miesto aj pre periny a vankúše.

Matrace

Pýtate sa, aké matrace sú vhodné pre paletové postele? Odpoveď je všetky. Naozaj, použiť môžete ktorýkoľvek typ alebo tvar matracu, bez ohľadu na jeho výšku. V tomto prípade voľte taký matrac, aby bol váš spánok čo najkvalitnejší.

Ako môže vyzerať posteľ z paliet?

Rozmery vašej postele môžu byť rôzne. Buď pre jednu osobu, kedy je super použiť jednu paletu aj ako čelo postele. Zvyčajne sa používajú dve „poschodia“ paliet v dvoch alebo troch radoch. Manželská posteľ pozostáva tiež z dvoch „poschodí“ paliet, avšak, ak máte radi vysoké postele, môžete si uložiť aj tri. Alebo druhý variant, ktorý odporúčame aj my, zakúpte si vyšší matrac. Spolu s romantickými obliečkami na perinách a vankúšoch dodáte vašej spálni mimoriadny nádych.

Paletová posteľ s podsvietením

Príklad, ako skombinovať palety na posteľ

Zobrali sme si europaletu triedy A, čo znamená, že je ako nová. Jej rozmer je už spomínaných 120 x 80 cm, čo sa vám môže hodiť, ak chcete vyrobiť posteľ s rozmermi 200 x 160 cm. To zodpovedá bežnému rozmeru matraca 200 x 160 cm (alebo 200 x 140 cm, ak si chcete nechať kúsok miesta, napríklad na telefón, knihu alebo budík). Dlhá a krátka hrana palety vytvára vedľa seba presne 200 cm a dve krátke hrany presne 160 cm. Ideálna je, ak použijete dve vrstvy, resp. „poschodia“ paliet.

S čím kombinovať paletovú posteľ

Originalitu paletám nemožno zaprieť. S ich využitím to ale nepreháňajte, pretože sa nehodia do každej spálne. Oveľa viac vyniknú, ak ich skombinujete s minimalistickým štýlom zvyšného nábytku. Priestor nemôže byť preplnený a nemal by obsahovať masívne prvky. Drevené palety totiž vyžarujú čistotu, jednoduchosť a určitú špecifickosť.

Dokonalý štýl pre paletové postele je vintage. Každý milovník tohto štýlu si ich doslova zamiluje. Taktiež môžete tieto postele obohatiť svetelným LED pásom s farebnými prevedením. Fantázii sa medze skutočne nekladú.

Množstvo spôsobov využitia paliet

Hoci hovoríme práve o posteliach z paliet, tento produkt má neuveriteľné množstvo spôsobov využitia. Dokážete ho použiť aj ako rôzne poličky, stolíky, hojdačky, komody, vinotéku a mnoho iného. Za málo peňazí viete vyrobiť krásne a originálne doplnky do vašej domácnosti.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.