Ako bude vyzerať spálňa, posteľ a matrac v budúcnosti?

Nie je to tak dávno, keď naši predkovia spávali na plátených vakoch naplnených slamou. Na takomto matraci sa aj napriek nepohodliu dokázali dobre vyspať. Práca bola v tej dobe fyzicky náročná a ľudia  boli takí unavení, že zaspali v akýchkoľvek podmienkach.

Takto to na Slovensku vyzeralo ešte pred prvou svetovou vojnou. O storočie neskôr bežný človek rozmýšľa, či si má domov kúpiť matrac z pamäťovej peny, ktorú vyvinula NASA, alebo radšej zvoliť latexový matrac, na výrobu ktorého sa používajú suroviny dopestované v Juhovýchodnej Ázii. Za sto rokov sa naše spálne zmenili až neuveriteľne.

Proces zmeny sa však ešte stále nezastavil. Naopak, neustále sa zrýchľuje. Je takmer isté, že aj naše spálne čaká nejaká revolúcia. A možno to bude skôr, ako by sme čakali. Elektronika sa postupne dostáva do všetkých oblastí nášho života. Čo by asi počítače dokázali spraviť so spálňou či matracom?

Žeby smart posteľ?

Termín smartphone sa za pár rokov stal bežnou súčasťou našich životov. Dizajnéri a vývojári sa neustále snažia spraviť aj z ďalších vecí rozumnejšie „smart“ zariadenia. Mikropočítače (čo sú aj dnešné telefóny) sa prepájajú s rôznymi senzormi. Počítače dokážu dáta z týchto senzorov spracovávať a následne ich pre nás vyhodnocovať.

A čo takto ako súčasť postele?

Rozličné senzory by sa časom mohli dostať aj do našich postelí. Možno ste si práve spomenuli na jedno zo základných odporúčaní pre dobrý spánok, ktorým je absencia elektronických zariadení. Áno, v tomto prípade je to dosť veľká prekážka. Nikto predsa nechce mať zo spálne miesto plné elektromagnetického smogu. Musíme iba dúfať, že vedcom sa časom podarí vyriešiť aj tento problém.

Teoreticky by vďaka moderným technológiám posteľ mohla monitorovať životné funkcie človeka a v prípade potreby ho upozorniť na problémy.

Moderná spálňa by tiež mohla ľuďom uľahčiť spávanie. Z biológie vieme, že človek sa prirodzene zobúdza za určitých podmienok. Cieľom „smart postele“ by tak bolo zobúdzanie čo možno najviac priblížiť prirodzenému stavu. Špeciálne senzory by mohli monitorovať našu mozgovú aktivitu a na základe toho určiť, v akej fáze spánku sa nachádzame. Náhle sa zobudiť z hlbokého spánku je omnoho náročnejšie ako zobudenie sa zo spánku plytkého.

Moderná posteľ, ktorá automatický riadi osvetlenie? Prečo nie. Ľudský biorytmus do veľkej miery závisí od svetla. Mozog produkuje určité hormóny iba za svetla, iné iba v tme. Posteľ by tak mohla byť prepojená s budíkom a pred časom zobudenia by postupne zvyšovala intenzitu osvetlenia. Čo poviete?

Spálňa budúcnosti môže využívať čokoľvek, napríklad aj technológiu hologramu. Ak by sa to podarilo, v spálni by nám mohol robiť spoločnosť hologramový asistent. Tento asistent by vedel na základe dát zozbieraných zo senzorov upravovať prostredie postele a spálne a tiež pomáhať so zaspávaním.

3D tlač matraca nie je len výplod fantázie

Pri kupovaní nového matraca sa snažíme nájsť taký, ktorý čo najviac vyhovuje našim špecifickým potrebám. Každý človek má telo jedinečného tvaru, jedinečné požiadavky na tvrdosť matraca, jeho materiálové zloženie a tak ďalej.

V ideálnom prípade by sa každý matrac mohol vyrábať na mieru. Prišli by ste do predajne, kde by vás zoskenovalo špeciálne zariadenie a následne by ste absolvovali niekoľko testov, v ktorých by prístroje zozbierali ďalšie potrebné údaje. Všetky tieto informácie by sa spracovali a na základe nich by sa vytvoril návrh matraca šitého priamo pre vás. Ešte nedávno by toto celé vyznelo ako nezmyselná fantazmagória. Dnes to síce ešte stále nie je možné, no v princípe tomu už nič nebráni.

3D tlačiarne sú realitou. Dokážu vytlačiť 3D objekty na základe vloženého programu, dokonca aj také veci ako sú zbrane či domy. Určite by zvládli aj matrace. 

3D tlač by vyriešila množstvo problémov, ktoré sú spojené s dnešnými matracmi. Vďaka nej by sa  mohli profilovať presne podľa výšky zákazníka, tvrdosť by sa neurčovala na základe tabuliek a rozmery matraca by boli ľubovoľné. Jediný problém by bol vo vyššej cene.

Dokonalá tieniaca technika

Závesy, záclony, žalúzie či rolety. Rôzne typy tieniacej techniky, ktoré nájdeme v dnešných domácnostiach. Keď si trochu priplatíte, tak všetky tieto veci je možné ovládať aj elektricky či dokonca diaľkovo. Ani nemusíte vstať z postele, aby ste dovolili slnečným lúčom dotknúť sa vašej tváre.

Budúcnosť nám však ponúkne čosi omnoho lepšie. Veľký problém súčasnej tieniacej techniky je to, že sa ňou nedá svetlo regulovať plynulo. Budúcnosť preto patrí zatmievateľným sklám. Stupeň zatmavenia skla budete môcť ovládať elektornicky, čím získate takmer dokonalé plynulé ovládanie intenzity prichádzajúceho svetla. Znie to ako fantázia? Dobrou správou je, že takáto technológia už existuje. Jediný problém je zatiaľ (opäť) jej cena. Tá však takmer určite pôjde dole.

Možno to nebude tak dlho a všetky spomínané vymoženosti sa objavia aj vo vašej spálni.

Máte otázky, chcete poradiť s výberom matraca, postele, či iného vybavenia spálne?
Neváhajte a kontakujte nás.